İki Tarih Arası Gün Hesaplama Gün Sayısı

iki tarih arası gün hesaplama aracını kullanarak iki tarih arasında kalan gün sayısını kolaylıkla ve hızlıca hesaplayabilirsiniz.

Başlangıç Tarihi

1
Ocak
Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık

Bitiş Tarihi

1
Ocak
Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık

İki tarih arası Gün Sayısı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu hesaplama aracını kullanarak başlangıç ve bitiş tarihini seçerek bu tarihler arasındaki sürenin artık yıllar dahil edilerek hesaplanması sağlanır (29 çeken Şubat gibi)

Gün Hesaplama Neye Yarar?

Gün hesaplama kullanarak gün ve tarihlerle ilgili bir çok hesaplamayı yapabilirsiniz. Bunlardan bir kaçının neler olduğunu örnekler vererek aşağıda belirttim;

 • Okulların kapanmasına kaç gün kaldı
 • Okulların açılmasına kaç gün kaldı
 • Yılbaşına kaç gün kaldı
 • Evleneli kaç gün oldu
 • Kaç günlük hamileyim
 • Çalıştığınız iş yerinde geçen günü
 • Doğuma kaç gün kaldığı
 • Doğum gününüze kaç gün kaldığı
 • Askerliğin bitmesine kaç gün kaldığı
 • Arabayı alalı kaç gün oldu
 • Sevgilimle kaç gün oldu

Gün/Ay/Yıl Hesabı Nasıl Yapılır?

iki tarih arası gün / ay / yıl hesaplama yapılırken aynı gün hesaplamalar 0 (Sıfır) olarak hesaplanır. Tam bir günün hesaplaması yapılırken 24 saat geçmiş olması gerekir. Aksi durumda bir günden daha az geçmiş olur. Eğer bitiş gününü de eklemek isterseniz çıkan sonuca 1 gün eklemeniz gerekir.

Son gün ilkesini bozan durum bir iş yerinde çalışılan süre hesaplanırken ortaya çıkar. Bu nedenle son günü de eklemek gerekir.

Bu yüzden iki tarih arası hesaplama aracında Bitiş tarihine artı bir gün (+1) eklenen sonucu da sizler için sunuyoruz.

Belli Tarihler Arasında Ne Kadar Zaman (Gün) Geçmiş Hesaplama Yapıbilir mi?

Bu araçla birlikte geçmişe veya geleceğe yönelik hesaplamalar yapılabilir. Örnek vermek gerekirse 2 kişi arasındaki yaş farkını gün / ay olarak bulabiliriz.

Başlangıç tarihine daha önce doğan kişinin doğum gününü yazın. Bitiş tarihine ise daha sonra doğan ikinci kişinin doğum gününü seçin. Hesapla dediğinizde hesaplama aracı sizin için en doğru hesaplamayı en kolay ve kaliteli biçimde yapacaktır.

Yılbaşına Kaç Gün Var?

Hemen yukarıda yer alan formülümüzde başlangıç tarihine bugünün tarihini, bitiş tarihine ise bu yılın son gününü yazınız. Örneğin: 31.12.2019 gibi  

Ardından hesapla tuşuna basınız. 

Sevgilimle Çıkalı / Eşimle Evleneli Kaç Gün Oldu?

Yukarıda yer alan programımızda başlangıç tarihine ilk ne zaman sevgili olduğunuzu yazınız. Bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız. Çıkan sonuç sevgilinizle kaç gündür birlikte olduğunuzun net sonucudur. 

Kaç Gündür Askerdeyim? Kaç Gün Askerliğim Kaldı?

Yukarıda yer alan hesaplama aracı ile başlangıç tarihine  hangi tarihte askerliğe başladığınızı yazınız. Ardından bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız. Çıkan sonuç tam olarak kaç gündür askerde olduğunuzu gösterecektir. 

Askerliğimin bitmesine kaç gün kaldı: Bunu öğrenmek için ise, başlangıç tarihine bugünün tarihini, bitiş tarihine ise hangi tarihte terhis olacağınızı yazınız. 

Şimdiden sizlere hayırlı teskereler diliyorum.

Okullar Kaç Gündür Açık

Yukarıda ki formül bunun net cevabını size verebilir. Bunun için öncelikle başlangıç tarihine okulların hangi tarihte açıldığını yazınız. Daha sonra bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız ve hesaplama tuşuna basınız. 

Kaç Gündür Evliyim?

Yukarıdaki hesaplama aracımız ile kaç gündür evli olduğunuzu gün be gün takip edebilirsiniz. Başlangıç tarihine evlendiğiniz tarihi yazınız. Bitiş tarihine ise bugünün tarihini yazınız. 

iki tarih arası gün hesaplama aracını kullanmayı öğrendik

Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa blog üzerinden bizle irtibata geçebilirsiniz.

Excel'de iki Tarih Arası Gün Hesaplama Formülü

Öncelikle yukarıda gün hesaplama yada iki tarih arasındaki farkı hesaplamak üzere yaptığımız program yüzde yüz doğru olup, sizlerin istediği her türlü hesabı en doğru şekilde yapmaktadır ama bunu Excel'de yapmak isteyenler için ilgili videoyu en kısa sürede bu bölüme veya blog a ekleyeceğim.