Desi Hesaplama, Kargo ve Koli Hesaplama

Desi, hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Bir Kolinin, Paketin veya sandık gibi bir cismin en, boy ve yüksekliğinin santimetre cinsinden ölçülerek birbirleriyle çarpılması ve sonucun 3000'e bölünmesiyle ortaya çıkan birimdir. Desi, genellikle taşımacılıkta kullanılır.

Desi Nedir?

Desi, kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Özellikle taşımacılıkta kullanılan bir terimdir.

Kilogram Hesaplama mı? Desi Hesaplama mı?

Kargo gönderimlerinde kullanılan ölçü birimleri ücret hesaplanmasında kullanılır. Önce gönderi tartılarak kg olarak ağırlığı bulunmaktadır. Sonra gönderinin hacmi yani desisi hesaplanır.

Özellikle büyük ebattaki ürünlerin gönderimi esnasında kargo şirketleri tarafından, kolinin ağırlığı yerine desisi hesaba katılabilmektedir. Bunun sebebi de gönderilecek ürünün, ağırlığı çok olmasa bile hacim olarak fazla yer tutması, taşınabilecek toplam koli sayısını etkilemesidir.

Gönderimi yapılacak ürünün doğru hesaplanması, planlanması çok önemlidir. Yanlış yapılabilecek hesaplar müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilmektedir. Bu yüzden kargosu yapılacak ürünün fiyatını etkileyen önemli faktörlerden olan desi hesaplaması yapılırken çok dikkatli ölçüm yapılmalıdır.

Desi Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir paket, koli ya da cismin 3 boyutunun (en, boy, yükseklik) cm cinsinden birbiriyle çarpılması ve 3000'e bölünmesiyle ortaya çıkan ağırlıktır.