Adet Günü Hesaplama, Regl Hesaplama

Adet günü hesaplama aracını kullanarak 12 aylık tahmini adet dönemlerini kolaylıkla ve hızlıca hesaplayıp öğrenebilirsiniz.

Son Adet Başlangıç Tarihi

1
Ocak
Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık

Adet Düzeni (Gün)

Adetiniz Kaç Gün Sürer (Gün)

Regl (Adet Kanaması) Nedir?

Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın gelip yapışması ve buradan beslenmesi için bir tabaka oluşur. Belli süre içinde (genelde 28 gün - 1 ay) döllenme oluşmazsa, bu duvar görevini tamamlar ve yerini alttan gelen yeni duvara bırakır. Bu dokular vücuttan dışarıya atılır ve bu işleme regl dönemi denir. Bu işlem ergenlikle beraber kız çocukları ve kadınlarda her ay tekrarlanır. Bu sürece tıpta menstürel döngü denir.

Adet Günü Nedir? Ne zamandır?

Adet günü kanamanın başladığı ilk güne verilen isimdir.

Adet Günü Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Bu kanamalar genel olarak düzenli bir döngü içinde tekrarlanır. Bu düzen yani geçirilen gün sayısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Genel olarak 21-35 gün arasında değişen zamanlarda meydana gelir. Kişi önceki son birkaç kanamasının başlangıç tarihlerini bir takvime işaretlerse bunların arasındaki gün sayısını bularak genel düzenini tespit edebilir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Normal adet günü (regl) düzeninde oluşabilecek sapma yani kanama görülmemesi durumuna denir. Örneğin 28 günde bir düzenli olarak adet gören bir kadın, bu düzen değiştiğinde yani geciktiğinde endişe edebilir ama bu düzenli olarak adet gören kadınlarda yılda bir veya iki kez gecikme normal olarak karşılanır.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk vs. gibi basit sebepler olabilir. Hemen endişelenmeye gerek yoktur.

Bunun dışında düzenli olarak adet gören ve cinsel yaşamı için etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadınlarda olan bu gecikmenin en sık görülen sebebi gebeliktir. Eğer bu koşulları sağlayan bir kadınsanız ve gecikme yaşıyorsanız hamilelik testi yaptırmanız en doğrusu olacaktır.

Başka bir nedense yaşanılan o döngüde yumurtlama olmaması ve bu yüzden rahim iç tabakasının kanamayla dökülmesinin gecikmesidir. Eğer adet döngünüz 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun sürüyorsa bu regl dönemlerinizde ovulasyon (yumurtlama) olayı gerçekleşmediği anlamına gelebilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken doktorunuza başvurmak ve jinekolojik değerlendirmeyi görmenizdir.