SenHesapla

Senhesapla

KDV Hesaplama (KDV Dahil - KDV Hariç)

KDV hesaplama aracını kullanırken Tutarı, KDV Oranını ve Hesaplama Türünü seçtikten sonra HESAPLA butonuna basın ve SenHesapla sizin için hesaplamanızı yapsın.KDV Oranı
Hesaplama Türü

KDV (Katma Değer Vergisi) Nedir?

Katma Değer Vergisi Türkiye`de 1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanuna göre uygulanan, yapılan mal ve hizmet teslimlerinde alıcının satıcıya ödediği tüketim vergisi niteliğinde olan bir vergidir.

KDV Beyannamesi ne zaman verilir?

KDV (Katma değer vergisi) Beyannamesi (aylık olanlar) takip eden ayın 24. günü akşamına kadar verilmelidir.

KDV Ne Zaman Ödenir?

Tüketici mal ya da hizmeti alırken zaten bu vergiyi gerçek yüklenici olarak malın fiyatı içerisinde ödemiş bulunmaktadır. KDV mükellefleri ise Vergi Daresi’ne beyanname verdikten sonra beyan ettikleri tutarı, beyanname verilen ayın 26. günü akşamına kadar ödemelidir.

Hesaplanan KDV nedir?

İşletmeler yaptıkları mal ve hizmet teslimlerinde (Mal veya Hizmet Satışı) tüketiciden KDV alırlar. Bu KDV tutarlarının toplamına Hesaplanan KDV denir.

İndirilecek KDV nedir?

İşletmeler teslim aldıkları mal ve hizmetlerde satıcıya (Mal veya Hizmet Alımı) KDV öderler. Bu KDV tutarlarının toplamına İndirilecek KDV denir.

Hesaplanan KDV ile İndirilecek KDV arasındaki Fark Nedir?

İşletmenin sattığı mal ve hizmet satışında ortaya çıkan KDV ye Hesaplanan, aynı işletmenin teslim alırken satıcıya ödediği KDV ye ise İndirilen KDV Denir. Bu Konu KDV Tahakkuku konusu altında daha detaylı incelenecektir.

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV, hesaplama formülleri kullanılarak hesaplanır. KDV Hesaplama Formülü Aşağıdaki Gibidir.

KDV hariç Hesaplama: (KDV Hariç Tutar) x [1 + (KDV Oranı/100)]
KDV dahil Hesaplama: (KDV Dahil Tutar) / [1 + (KDV Oranı/100)]

Güncel KDV Oranlarını Öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığının Güncel KDV Oranları Kararını Okuyabilirsiniz

Sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi için