En Güncel Asfalt Fiyatları

En Güncel Asfalt Fiyatları

En Güncel Asfalt Fiyatları

Yollarda kullanılan Asfalt’ın fiyatı da bir çok ekonomik değişken gibi değişmekte. Size internetten derlediğimiz en güncel asfalt fiyatlarını sunmaya çalışacağım.

Asfalt fiyatları, çeşitli uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir. Asfalt fiyatlarına geçmeden önce asfalt konusunda ufak bir bilgilendirme gerekiyor.

Asfalt Nedir?

Asfalt petrol rafinelerinde ayrıştırma işleminin bir yan ürünüdür. İlk başlarda bir atık olarak pek önemsenmeyen bu madde için bir uygulama alanı aranmıştır ve karşımıza dünyanın her yerinde kullanılan Asfalt ortaya çıkmıştır. Asfalt yapı olarak yapıştırıcı ham petrolün yan ürünüdür. Kırılıp ufalanmış taşlar (mıcırlar) ve başka minerallerle karıştırılarak kaplama asfaltı olarak hazırlanıp kullanılır.

Asfalt Nerelerde Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Asfalt’ın en iyi bilinen kullanım alanı yol kaplamasıdır. Bunun dışında su geçirmezliği sağlaması nedeniyle izolasyon ve çatı kalafatlama da da kullanılan bir üründür.

Asfalt’ın üretimi taş ocağında başlar, yerin 15 metre altında ağır iş makineleri ve patlayıcılar yardımı ile granit parçaları çıkarılır ve toplanır. Genellikle asfalt şantiyesi taş ocağının hemen yanına kurulu olur. Çelik taş öğütme makineleri çeneleri yardımı ile dev granit taşlarını 20 cm’e kadar parçalarlar.

Taşları kırmaya yarayan makineler 3 çeşittir ve taşları 20cm, 15 cm ve 10cm altı olarak çeşitlendirir. Hangi yüzeye ne tür asfalt döşenecekse o tür taşlar petrol ürünü ile karışıma alınır ve hazırlanır.

Genel olarak kum, kaya tozu (makinelerde kaya parçalamaları sonucu oluşur) 5-10 cm’lik mıcır ve 15-20 cm’lik mıcır karışıma girer. Bu malzemelerin yolun döşeneceği yere göre karışım oranları vardır. Taşlar ve kaya tozu karışımın %95’ini oluşturur. Nem asfalt yapıştırıcı içerisindeki tutunmayı azalttığı için taşlar, kaya tozu ve kum 1 dakikalık bir kurutma işlemine tabi tutulur. Yapıştırıcı petrol ile titizlikle karıştırılan asfalt vakit kaybettirilmeden taşıyıcı kamyonlara yüklenir.

[adslink]

Asfalt Tonu Nasıl Hesaplanır?

Asfalt tonu hesaplamak için uyulması gereken bazı kurallar vardır;

  1. Asfalt işinizi m2 olarak değil, ton ve kalite bazında değerlendiriniz.
  2. Mıcırlı ve toprak sahada mutlaka gerekli maddelerle alt yapıyı sağlamlaştırınız.
  3. Asfalt tonajınızı kontrol ediniz.
  4. Silindirin en az 4 ton normal, 8 ton vibrasyonlu olmasına dikkat ediniz.
  5. Emüsyonu m2’ye 1 kg olarak hesaplayınız ve yaptırınız.

Asfalt ton hesaplama için ise SenHesapla’da bulunan Asfalt Ton Hesaplama aracının iki versiyonunu da kullanabilirsiniz.

En-Boy ile Asfalt Ton Hesaplama

MetreKare (M2) ile Asfalt Ton Hesaplama

Asfalt Nasıl Uygulanır?

Asfalt yapımı hafif presli bir makine yardımı ile yola istenilen oranda ve şekilde dökülür, ardından ağır pres makineleri düzelteme ve yere oturtma işlemini yapar. Hava durumuna göre asfalt en fazla 1 saat içinde kurur.

Asfalt, yola dökülen taş parçaları, buz, kar, aşırı yağış gibi birçok sebeplerden dolayı kısa sürede hasara uğrayabilir. Ayrıca yola dökülen benzin asfaltın çözünmesine neden olabilir.

Güncel Asfalt Fiyatları Nedir?

Asfalt fiyatları uygulama zeminine ve müşterinin asfalt maliyeti hedeflerine uygun olarak değişir. Asfalt fiyatları asfaltın zemine tutunması için kullanılan malzeme olan emülsiyon (zift) adı ile de belirtilebilir. Asfalt Fiyatları yerine Asfalt emülsiyon fiyatları (asfalt zift fiyatları) olarak ta belirtilebilir.

Türkiye’deki bir çok firma Asfalt yapımı, asfalt serimi, asfalt bakım ve tamir işleri, sıcak yol asfalt serimi, otopark asfalt kaplama, açık ve kapalı alanları asfaltlama gibi çeşitli asfalt ihtiyaçlarına cevap verir. Asfalt fiyatları internet üzerinden bulunabilir. Çoğu firma asfalt fiyatlarını teklif sonucu vermektedir.

Aşağıdaki fiyatlar internette bulunabilen ilgili tarihli güncel fiyatlardır. Daha güncel fiyatlar için asfalt firmalarıyla görüşmenizi öneririz. Bu fiyatlar sadece bilgi amaçlıdır.

Güncel Asfalt Fiyatları
bu linkten ulaşabilirsiniz.

Şubat 2019 Güncel Asfalt Fiyatları

20.12.2018 Tarihli Güncel Asfalt Fiyatları

17.11.2018 Tarihli Güncel Fiyatlar

15.08 2018 Tarihli Güncel Fiyatlar

Aşağıdaki fiyatlar internette bulunabilen ilgili tarihli güncel fiyatlardır. Daha güncel fiyatlar için asfalt firmalarıyla görüşmenizi öneririz. Bu fiyatlar sadece bilgi amaçlıdır.

17.08.2018 Tarihli Güncel Fiyatlar

Tüpraş’ın belirttiği Bitum Fiyatlarının güncel hali aşağıda görüldüğü gibidir.