Devlete ödeyeceğiniz KDV Nasıl Hesaplanır?

Devlete ödeyeceğiniz KDV Nasıl Hesaplanır?

Girişimci olarak Ay sonunda devlete ödeyeceğiniz KDV nasıl hesaplanır konusu hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için önemlidir.

Yaptığınız işte gelir-gider dengesini hesaplarken KDV nasıl hesaplanır a da çok dikkat etmelisiniz.

Aksi taktirde cebinize giren paranın tutarı işletmenizin uzun ömürlülüğünü zora sokabilir. İlk kez işletme kuracakların bu konuyu dikkatlice okumalarını tavsiye ederim.

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV hesaplanması oldukça basittir. KDV, Türkiye’de uygulanan oranlara göre hesaplanır.

Katma değer vergisi, hesaplama formülleri kullanılarak hesaplanır. Katma Değer Vergisi hesaplama işlemleri aslında olukça kolaydır.

KDV formülü, KDV Dahil ve KDV Hariç olmak üzere ikiye ayrılır. Bu konu üzerine daha önce yazdığım konuyu aşağıdan okuyabilirsiniz ve senhesapla.com da ki KDV Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Oradaki yazıları okuduktan sonra bu konuyu bir örnekle kesinliğe kavuşturalım.

2.000 tl + KDV lik bir iş yaptığımızı (Bir ürün sattığımızı) düşünelim. KDV’sinin %18 olduğunu bildiğimiz bir iş yaptık. Öyleyse hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır.

Hesaplama sonucunda gördüğünüz gibi KDV Hariç tutar yani (Matrah) 2.000 tl dir. KDV tutarı (%18) 360 tl edecektir. KDV Dahil Tutar ise 2.360 tl edecektir.

Bu satışı yapmak için ürünü 1.000 tl + KDV‘ye aldığımızı düşünelim. Ürün size satan firma da size bir fatura kesti. Onun toplamı da 1.180 tl olacaktır.

Yani KDV Dahil 2.360 tl kazanmak için 1.180 tl lik bir maliyete girdiniz.

Bu Satışta KDV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Siz satış yaptığınız müşteriden 360 TL KDV aldınız ve ürünü satın aldığınız toptancıya 180 TL KDV ödediniz.

360 TL – 180 TL = 180 TL

Yukarıdaki hesaba göre bu satıştan elde ettiğimiz gelirin 180 tl‘sini devlete KDV olarak geri ödüyoruz. 1 ay boyunca sadece bu faturayı kestiğimizi ve hiç bir giderimiz olmadığını düşürsek ay sonunda devlete 180 tl KDV öderiz.

Yani Devlet; cebinden çıkan KDV’yi cebine girenden çıkar ve giderlerini düş, geriye kalan KDV tutarını da bana öde der.

Cebinizde kalan fazla KDV 180 TL, Ay içerisinde tüm KDV’ler ile aylık olarak toplanır ve tahakkuk fişi ile bankaya yatırılır. Buna KDV Tahakkuku denir.

KDV Tahakkuku hakkında daha derinlemesine bilgi için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz;

Bir işletme olarak KDV Hesaplama olayını ve KDV Tahakkuku’nun basitçe nasıl hesaplandığını öğrendik.

Detaylı bilgi için Serbest Muhasebeciniz ile bilgi alışverişi yapabilirsiniz ama konu hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmak sizin işletmeniz üzerinde daha güçlü olmanızı sağlayacaktır. Böylece yaptığınız işlerde nasıl kar veya zarar ettiğinizi kendiniz görebilirsiniz.

KDV Matrahı ve Matrah konuları hakkında da aşağıdaki konu bilgi sahibi olmanıza yarayacaktır.