1 Galon Kaç Litre Eder – 1 Galon Kaç Metreküp Eder?

1 Galon Kaç Litre Eder – 1 Galon Kaç Metreküp Eder?

Hacim birimleri arasında galon – metreküp m3 çevirme ve 1 galon kaç litre eder çevirme bilgilerine ulaşabilir ve sonuca kolayca ulaşabilirsiniz.

Hacim birimleri hakkında en çok sorulan birim çevirme konusu olan 1 galon kaç litre eder ve 1 galon kaç metreküp eder sorularını cevaplıyoruz.

Hacim ölçü birimlerinden litre – galon – metreküp hesaplama hakkında bilgiler aşağıda ama bundan önce Galon’un ne olduğunu öğrenelim.

Galon Nedir?

Galon, başta Birleşik Krallık (İngiltere) ve Kuzey Amerika olmak üzere bazı ülkelerde kullanılan bir hacim ölçü birimidir.

İngiltere kökenli bir hacim ölçüsü birimi olan galonun bir kaç farklı ölçüsü vardır. Galon İngiliz galonu ve ABD Galonu olarak ikiye ayrılır.

1 İngiliz Galonu = 1,20095 ABD Sıvı Galonu na eşittir.

1 ABD Sıvı Galonu = 0,832674 İngiliz Galonu na eşittir.

Galon, sıvı hacim ölçüsü olarak dünyada yaygın olarak ABD Galonu kullanılmaktadır. Bizde bu yazımızda ABD Galonunun birim hesaplamasını yapacağız. ABD Galonunda Sıvı ve Kuru galon ayrımı söz konusudur.

Birleşik Krallık (İngiltere) galonun da ise sıvı – kuru ayrımı yoktur. İngiliz galonu İmparatorluk Galonu olarak da bilinir. 

1 Galon Kaç Litre Eder?

1 galon kaç litre eder? 3,78541 lt eder.

1 lt kaç galon eder? 0,2642 galon eder.

Burada verilen galon hesabı ABD Sıvı Galonuna göre yapılmıştır. 1 Galon Kaç Litredir? Sorusu sorulduğunda ABD (Sıvı) Galon (Sıvı) ölçüsü olarak 3,78 Litre (Tam olarak 3,78541 lt) olarak verilir.

1 Galon Kaç Metreküp Eder?

1 galon kaç metreküp eder? 0,004 m3 eder.

1 metreküp kaç galon eder? 264,17 galon eder.

Diğer Galon Birimlerine göre 1 Galon Kaç Litre Eder

  • 1 ABD (Sıvı) Galonu = 3,78 Litre eder.
  • 1 ABD (Kuru) Galonu = 4,04 Litre eder.
  • 1 İngiliz Galonu = 4,54 Litre eder.

Bu birim hesaplama işlemini yaparken kaç litredir, kaç galondur, kaç metreküp tür sorularını sorduk ve cevaplarını bulduk.

Yazıda Metreküp – Galon hesaplama, Galon – litre hesaplama ve dönüşümleri örnek olarak verilmiştir.

Önemli Not: Bilimsel hesaplamalar yapıyorsanız tam değeri bulabilmek için hesap makinesi veya bilimsel veriler kullanınız.

Kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu birim çevirme hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bize sorabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında bize yorum yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Galon’a Buradan Bakabilir ve başka işlemler için Hesaplama Araçlarımızı kullanabilirsiniz.